24 Mart 2017

Değerli Yalovalılar,

Sizlere evlerimizde kullanmakta olduğumuz elektrikli cihazlar ve el aletleri ile ilgili birkaç konuyu hatırlatmak isterim.
Evde en sık kullandığımız elektrikli aletler saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, ütü, ocak, fırın, ısıtıcı ve klimalardır.

Genellikle hobi amaçlı olarak da matkap, şarjlı tornavida, dekupaj  testeresi, taş motoru gibi elektrikli el aletlerini evimizde kullanmaktayız. Ancak her el aleti sınırlı ve belirli işlerde kullanılmak üzere yapılmıştır. Herhangi bir el aletinin başka bir amaçla kullanılması çalışanların ciddi olarak yaralanmasına veya üzerinde çalışılan malzemenin zarara uğramasına yol açar.

İşin içinde elektrik olduğu için tüm bu elektrikle çalışan alet ve makineleri belirli aralıklarla gözden geçirmekte fayda vardır.
Evdeki prizleri, elektrik düğmelerini, uzatma kablolarını, sigorta kutularını da kontrol etmek olası bir kaza veya yangın tehlikesini de ortadan kaldırabilmektedir.
Özellikle evde küçük çocuk varsa çok daha dikkatli olmak zorundayız. Zira çocuklar sizlerden gördüklerini taklit etmek isterler ve bu aletleri veya yuvasından çıkmış bir prizi kurcalayabilirler.

Özellikle ütü ve saç kurutma makinesi gibi sık kullanılan aletlerin kablolarının      korumaları bozulabilir ve elektrik telleri açığa çıkmış olabilir. Bu aletleri asla bu şekilde kullanmamalısınız. Hem kısa devre oluşturup, sigortanın atmasına, hem de elektrik çarpılmasına maruz kalabilirsiniz.

Elektrikli  aletleri kablosundan tutarak veya çekerek taşımamalı, yıpranmış elektrik kablolarını  değiştirmelisiniz. Bu aletleri prizden çıkarmak için fişinden tutarak çekmeli, kordondan tutarak çekmemelisiniz. Elektrikli el aletinin fişini prize takmadan önce aletin çalıştırma düğmesinin kapalı “OFF” pozisyonda olduğunu  kontrol etmelisiniz. Çalışması tamamen duruncaya kadar elektrikli el aletini yere bırakmamalı, herhangi bir bölümünü değiştirirken veya temizlerken ya da duman çıkarmaya veya yanmaya başlarsa çalıştırma düğmesini hemen kapatarak, fişi prizden çıkarmalısınız.
Evde kullandığınız uzatma kablolarını da kontrol etmeli, plastik aksamda renk değişikliği, gevreme, kabloda kesilme veya sıyrılma gibi durumlarda derhal tamir etmeli veya uzatma kablosunu değiştirmelisiniz.

Özellikle el aletleri ile çalışırken uygun giysiler giymelisiniz. Bol elbiseler  giymemeli ve yüzük, kolye gibi takılar takmamalısınız. Saçlarınız  uzunsa koruyucu saç filesi vb. kullanmalısınız. Saçlarınızı, giysilerinizi ve eldivenlerinizi  aletin hareketli parçalarından uzak tutmalısınız. Bol giysiler, takılar ve uzun saçlar hareketli parçalar tarafından tutulabilir ve çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir.

Sağlıcakla kalın, güvenle kalın.
Dr. Z. Cüneyt AKYILDIRIM
AKSEL İSG A.Ş.