30 Ocak 2017

Değerli Yalovalılar,

Sizlere  her ………… günü bu köşede  iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili konularda bilgi vermeye çalışacağım. Yaklaşık 17 yıldır iş sağlığı ve güvenliği alanında ülkemizin ve Yalovamızın önde gelen bir kimya fabrikasında işyeri hekimi olarak hizmet vermekteyim. Aynı  zamanda  Taşköprü Beldemizde bulunan  AKSEL  İş Sağlığı ve Güvenliği  A.Ş. kurucusu ve sahibiyim.
İşim gereği Yalova ve çevre illerde kurulu pek çok firmayı yakından tanıma fırsatı buldum. Her gittiğim işyerini  işim gereği farklı bir bakış açısıyla inceledim. Firma yetkililerinin bu olaya bakış açısı da çok çeşitliydi.
İşverenler maliyetlerden  ve giderlerden, çalışanlar ise çalışma koşulları ve aldıkları ücretin azlığından dert yanıyorlardı. Sonra düşünmeye başladım.
Düşünürken aklıma  yaralanan, hayatını kaybeden çalışanlarımız, evinde,  kaldığı yurtta yanan veya her esen  lodosla dumandan zehirlenerek ölen  vatandaşlarımız geldi. Madende veya kanalizasyon çukurunda toprak altında kalanlar, iskele  veya  asansör  arızaları nedeniyle aramızdan ayrılanlar, trafik kazalarında her bayramda yüzlerce ölü, binlerce yaralı verişimiz aklıma geldi.
Asıl üzüldüğüm konu ise, sanki insanımız tarafından bu olaylar kanıksanmış ve toplumca kabul görmüş bir hal almıştı.
Esasında devletimiz ilgili yasaları ve yönetmelikleri çıkartmış, denetlemelere de başlamıştı. Hakkını vermek gerekirse,  hiçbir yönetimin çıkartamadığı iş sağlığı ve güvenliği yasa ve yönetmelikleri de son yıllarda yürürlükteydi.
Ancak iş kazaları ve meslek hastalıkları sonucu ölüm ve yaralanmalar devam etmekteydi.
Değerli okurlar, ülkemiz içinden geçtiği bu zorlu günlerde tüm kaynaklarını çok dikkatle harcamak zorunda. Bu durumu kabullenmemiz mümkün değildir. İşyerlerinizde alacağınız basit önlem ve kurallarla çok önemli tehlikeleri ortadan kaldırmanız mümkün.
Elektrik tesisatlarınızı güvenli hale getirmekle veya  alacağınız  bir yangın söndürücü ile yangın tehlikesini en aza indirebilme şansınız var. Örneğin akşam işyerinizi kapatırken açık kalmış bir elektrikli ısıtıcıyı veya elektrikli bir çaydanlığı kapatmayı standart kural haline getirmek hiçbiriniz için zor olmasa gerek.
Sizlere her hafta iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili özel bir konuda bilgi vermeye, unuttuğunuz veya ihmal ettiğiniz önlemleri hatırlatmaya çalışacağım.
‘’İşinizdeki güvenliği harekete geçirin’’
Sağlıcakla kalın, güvenle kalın.

Dr. Z. Cüneyt AKYILDIRIM
AKSEL İSG A.Ş.